lunes, 7 de marzo de 2016

PRESENTACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA

INTRODUCCIÓ
    
            L'àrea d'educació artística és una àrea molt atractiva per a l'alumnat. Açò ocorre perquè en ella solen eixir de la rutina imposada per altres àrees en què es requerix un esforç i treball més tediós i que a més, ocupen la major part de l'horari diari.
Dins de l'àrea d'Artística trobem dos formes d'expressió i representació: la plàstica i la música. Estes dos matèries i l'àrea en si són importants en quant que ajuden a formar la persona, ajuden a construir el seu pensament, al desenvolupament individual  i a més ajuden a disfrutar amb les formes i expressions artístiques pròpies i alienes.
            Les activitats expressives que es realitzen en estes matèries, són fonamentals per al desenvolupament de les capacitats i de la creativitat dels alumnes. Els xiquets, s'acostaran a la música i a la plàstica començant pels seus referents més pròxims.
            Actualment, hi ha un gran nombre i varietat de pel·lícules a les quals els alumnes tenen accés. El desenvolupament i l'accés a les tecnologies i els mitjans de comunicació fa que els xiquets/es siguen grans consumidors de pel·lícules, sèries, cine, dibuixos... Aquest fet es reflectix per exemple en els gustos i modes que tenen els propis xiquets/es.
            Per altra banda, el cine posseïx un gran bagatge musical que hem d'aprofitar. A més, en  internet, tenim molts recursos: des de bandes sonores, musicogramas,  cançons, manualitats...
En conclusió, gràcies a les TIC tenim a la mà molts recursos que vénen del cine i que pot fer de les nostres classes, atractives perquè l'alumnat aprenga de forma divertida.
            És per això, que emmarcada en una Setmana Cultural de Cine, he programat esta Unitat Didàctica, amb temàtica de les bandes sonores, per a 4t de Primària.
Per a realitzar la meua unitat didàctica he tingut en compte la legislació educativa vigent, desenvolupada a través del Decret núm. 111/07 de 20 de juliol, pel que s'establix el currículum de l'educació primària a la Comunitat Valenciana

            Consta de sis sessions, tres de música i tres de plàstica i està ubicada temporalment en el mes de març.

 OBJECTIUS, CONTINGUTS I CRITERIS D'AVALUACIÓ

OBJETIUS DIDÀCTICS
CONTRIBUCIÓ ALS OBJETIUS DE CICLE
CONTINGUTS
- Escoltar un fragment d'una banda sonora, expressar oralment allò que et transmeta i assenyalar els instruments que sonen.
- Expressar a través d'un dibuix lliure allò que et transmet una audició.
- Associar fragments musicals de bandes sonores amb les seues pel·lícules.

1. Indagar en les possibilitats del so, la imatge i el movment com a elements de representació i comunicació i utilitzar-les per a expressar vivéncies, idees i sentiments, contribuint amb això a l’equilibri afectiu i a la relació amb els altres.

3. Aprendre a expressar i comunicar amb autonomia i iniciativa emocions i vivències a través dels processos propis de la creació artística en la seua dimensió plàstica i musical.

7. Aprendre a posar-se en situación de viure la música: cantar, escoltar, inventar, dansar i interpretar, basant-se en la composición de les seus pròpies experiències creatives amb manifestacioners de distints estils, temps i cultures.

Bloc 3. Escolta
- Audició activa d’una selección de peces musicals de distints estils i cultures, del passat i del present, i reconeixement d’alguns trests característiques.

- Reconeixement visual i auditiu  i denominación d’alguns instruments de l’orquesta I del folklore, de la música popular urbana i de la d’altres cultures.

- Interés pel descobriment d’obres musicals de distintes característiques.

- Actitud atenta i silenciosa i respecte a les normes de comportament durant l’audició musical.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
CRITERIS D’AVALUACIÓ DE CICLE
-Descriure oralment les sensacions i sentiments que li transmeten l'audició de fragments de bandes sonores.
- Realitzar un dibuix d'allò que imaginen quan escolten una audició.
- Relacionar fragments de bandes sonores amb les seues pel·lícules.
- Descobrir els instruments que apareixen en l’audició.


1. Descriure les característiques d’elements presents en l’entorn i les sensaciones que les obres artístiques provoquen.
OBJETIUS DIDÀCTICS
CONTRIBUCIÓ ALS OBJETIUS DE CICLE
CONTINGUTS
- Interpretar amb la flauta dolça un fragment senzill d'una banda sonora.
- Interpretar rítmicament senzills ritmes.
- Acompanyar  bandes sonores amb instruments corporals i instruments de xicoteta percussió de so indeterminat.
- Realitzar exercicis de llenguatge musical.



4. Explorar i conéixer materials i instruments diversos, tenint en compte els tradicionals de la Comunitat Valenciana, així con adquirir codis i tècniques específiques dels diferents llenguatges artístics per a utilitzar-los amb fins expressius i comunicatius.
7. Aprendre a posar-se en situación de viure la música: cantar, escoltar, inventar, dansar i interpretar, basant-se en la composición de les seus pròpies experiències creatives amb manifestacioners de distints estils, temps i cultures.
8. Iniciar-se en la pràctica d’un instrument.
Bloc 4. Interpretació i creació musical
- Exploració de les possibilitats sonores i expressives de la veu, el cos, els objectes i els instruments.
- Interpretació i memoritzación de canÇons a l’uníson, cànons i peces instrumentals sencillez.

-Coordinació i sincronització individual i col·lectiva en la interpretación vocal i/o instrumental: simultaneïtat, succesió i alternanÇa.

- Interpretació d’acompanyaments per a peces musicals gravades

- Lectura i interpretación de canÇons i peces instrumentals sencillez amb distints tipus de grafies.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
CRITERIS D’AVALUACIÓ DE CICLE
- Tocar amb la flauta dolça un fragment de la banda sonora "Braveheart"
- Realitzar amb palmes ritmes amb blanques, negres, corxeres, semicorxees i els seus silencis.
-Utilitzar el propi cos com a instrument i fer ritmes corporals imitant el professor per a acompanyar una audició.
-Tocar amb instruments de xicoteta percussió de so indeterminat xicotetes frases rítmiques per a acompanyar cançons.
- Fer una fitxa de llenguatge musical correctament.







2. Usar adequadament alguns dels termes propis del llenguatge plàstic i musical en contextos precisos, intercanvis comunicatius, descripción de processos i argumentacions.

4. Memoritzar i interpretar un repertorio bàsic de canÇons, peces instrumentals i danses.
OBJETIUS DIDÀCTICS
CONTRIBUCIÓ ALS OBJETIUS DE CICLE
CONTINGUTS
-Utilitzar un musicograma per a seguir una audició.

7. Aprendre a posar-se en situación de viure la música: cantar, escoltar, inventar, dansar i interpretar, basant-se en la composición de les seus pròpies experiències creatives amb manifestacioners de distints estils, temps i cultures.
Bloc 3. Escolta
- Audició activa d’una selección de peces musicals de distints estils i cultures, del passat i del present, i reconeixement d’alguns trests característiques.

-Identificació de frases musicals i de parts que es repeteixen, contrasten i retornen.

- Interés pel descobriment d’obres musicals de distintes característiques.

- Actitud atenta i silenciosa i respecte a les normes de comportament durant l’audició musical.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
CRITERIS D’AVALUACIÓ DE CICLE
- Seguir un musicograma mentres s'escolte la banda sonora de "Pirates del Carib".

3. Utilitzar distins recursos plàstics i gràfics durant l’audició d’una peÇa musical.

OBJETIUS DIDÀCTICS
CONTRIBUCIÓ ALS OBJETIUS DE CICLE
CONTINGUTS
-Realitzar coreografies en grup de cançons de bandes sonores.
- Interpretar cançons adaptades a l'edat.

1. Indagar en les possibilitats del so, la imatge i el movment com a elements de representació i comunicació i utilitzar-les per a expressar vivéncies, idees i sentiments, contribuint amb això a l’equilibri afectiu i a la relació amb els altres.


7. Aprendre a posar-se en situación de viure la música: cantar, escoltar, inventar, dansar i interpretar, basant-se en la composición de les seus pròpies experiències creatives amb manifestacioners de distints estils, temps i cultures.
Bloc 4. Interpretació i creació musical.
- Memorització i interpretación d’un repertorio de danses i seqüències de moviments fixats i inventats.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
CRITERIS D’AVALUACIÓ DE CICLE
- Interpretar una dansa o coreografia en grup a través de la imitació de gestos, passos i moviments, i coordinant-los al ritme de la música.
- Cantar la cançó de la banda sonora "Germà ós" amb entonació i ritme adequat.

4. Memoritzar i interpretar un repertorio bàsic de canÇons, peces instrumentals i danses.
OBJETIUS DIDÀCTICS
CONTRIBUCIÓ ALS OBJETIUS DE CICLE
CONTINGUTS
- Realitzar manualitats amb paper i objectes d'ús quotidià.

12. Planificar I realitzar produccions artístiques, d’elaboración pròpia o ja existents, individualmente i de forma cooperativa, assumir distintes funcions i col·laborar en la resolución dels problemas que es presenten per a aconseguir un producte final satisfactori.
Bloc 2. Expresió i creació plàstica
- Construcció de mòbils, estructures, maquetes, joguets, volums, exempts o en relleu.
- Aplicació, en producciones pròpies, d’aspectes observats en obres artístiques.
- Utilització de recursos digitals per a l’elaboració de producciones artístiques.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
CRITERIS D’AVALUACIÓ DE CICLE
- Pintar, retallar i muntar una maqueta amb paper, fil i palles, simulant la casa amb els globus de la pel·lícula "Up"

7. Utilitzar instruments, tècniques i materials adquats al producte artistic que es pretén.

OBJETIUS DIDÀCTICS
CONTRIBUCIÓ ALS OBJETIUS DE CICLE
CONTINGUTS
- Esbrinar observant una imatge, com es podria fer una manualitat proposada.

2. Desarrollar la capacidad de observación y la sensibilidad para apreciar las cualidades estéticas, visuales y sonoras del entorno.
Bloc.1. Observació plástica.
- Observació dels materials utilitzats en les obres plàstiques.
- Indagació sobre diferents maneres de representar l’espai.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
CRITERIS D’AVALUACIÓ DE CICLE
- Deduir els materials i tècniques que hem d'utilitzar per a realitzar la maqueta de la casa amb els globus i un marcapàgines de la pel·lícula "Up"

6. Interpretar el contigut d’imatges i representacions de l’espai presents en l’entorn.


CONTRIBUCIÓ DE LA UNITAT A LES COMPETENCIES BÀSIQUES

Competència cultural i artística
- Conéixer diferents gèneres i estils musicals: les bandes sonores, música de cine.
- Desenvolupar la imaginació i la creativitat.
- Aprendre a utilitzar diversos materials i tècniques.
- Valorar la llibertat d'expressió.
- Mostrar interés, estima i respecte per les obres artístiques i culturals i disfrutar amb elles.

Competència social i ciutadana
- Saber comunicar-se de manera constructiva i mostrar tolerància cap als opinions dels altres.
- Participar de manera constructiva en les activitats de la classe.
- Respectar als companys i les seues opinions.
- Realitzar activitats en equip.

Comptència en el coneixement i interacción amb el món físic

- Apreciar l'entorn de través del treball perceptiu de la música, les formes, els colors...

Competència per a aprendre a aprendre

-Experimentar amb tècniques i materials per a la realització d'obres artístiques.
- Adquirir estratègies per a afrontar tasques
- Planificar una tasca.
- Tindre confiança en si mateix

Competència en comunicació lingüística

- Aprendre vocabulari relacionat amb la matèria.
- Expressar-se de forma oral.
- Comprendre textos relacionats amb l'educació artística.
- Escoltar amb interés les explicacions del professor i les opinions dels companys.
- Dialogar per a solucionar problemes i expressar opinions personals.


Competència digital i tractament de la informació.

- Utilitzar les TIC  per a l'aprenentatge de continguts.
- Usar les TIC  com a font d'informació.
- Utilitzar els recursos tecnològics per a la resolució de problemas.

ACTIVITATS

PRIMERA SESSIÓ DE MÚSICA

Activitat 1
Fem ritmes en eco. Primer  fa els ritmes el professor i després ho repetixen els alumnes.
Es tracta de captar l'atenció dels alumnes realitzant ritmes amb diferents parts del cos i combinant negres, amb corxeres i silencis.

Activitat 2.
Acompanyar amb gestos i instruments corporals la cançó "I'm believe", de la banda sonora de Sreck. Seran els alumnes els que imiten el professor.

Activitat 3
Veure el video-tutoral sobre les bandes sonores. Aquest vídeo explica què és una banda sonora, per a què serveixen...

Activitat 4
Aprendre a tocar amb la flauta dolça un fragment de la banda sonora de la pel·lícula "Braveheart"

Activitat 5
Cantar cançó de la banda sonora de la pel·lícula "Germà Ós".
Primer l'escoltem. Després aprenem a poc a poc les estrofes i la tornada incorporant-li gestos.


SEGONA SESSIÓ DE MÚSICA

Activitat 1
Ballar amb gestos i moviments imitant el professor la cançó de la banda sonora de la pel·lícula "El rei lleó".

Activitat 2.
Escoltar la cançó de la banda sonora de la pel·lícula "Up".
Els alumnes hauran d'explicar què s'imaginen que hi ha detràs de la música, quines sensacions els produïx, a més dels instruments que creuen que està sonant.
A continuació, se'ls torna a posar la música però amb el vídeo, perquè vegen la unió de música i la  imatge.

Activitat 3
Fer fitxa de llenguatge musical.

Activitat 4
El professor posarà tres senzills ritmes a la pissarra. Els alumnes aprendran a realitzar-los amb palmes i després amb instruments de xicoteta percussió de so indeterminat.
Per a acabar acompanyaran la banda sonora de la pel·lícula "Pirates del Carib" amb eixos ritmes i eixos instruments.

Activitat 5
Aprendre a tocar amb la flauta dolça un fragment de la banda sonora de la pel·lícula "Braveheart"

Actividad 6
Cantar amb gestos la cançó de la banda sonora de la pel·lícula "Germà Ós".


TERCERA SESSIÓ DE MÚSICA

Activitat 1
Escoltem cinc bandes sonores de cinc estils diferents. Es tracta de descriure les característiques que tenen: si és música vocal o només instrumental, la velocitat i la intensitat que tenen... El professor posarà en la pissarra digital les cinc cartelleres de les cinc pel·lícules perquè els alumnes es guien.

Activitat 2.
Acabem d’aprendre amb la flauta dolça un fragment de la banda sonora de la pel·lícula "Braveheart"
Els demanem que per grups o parelles la toquen.
Si algun alumne ho desitja, com a activitat d'ampliació, també pot tocar la cançó "I’m believe" de la pel·lícula de Sreck. Aquesta cançó se li haurà proposat en la sessió anterior per a aquells alumnes que vagen més avançats, però l'hauran d'estudiar a casa.

Activitat 3

Escoltem atentament un fragment de la pel·lícula "Pirates del Carib". Hem de seguir l'audició amb un musicograma.

Activitat 4

Cantem la cançó de la banda sonora de "Germà Ós" amb gestos.
Dividim la classe en diversos grups. Cada grup cantarà una estrofa. La tornada la cantaren tots junts.

Activitat 5
Ballar amb gestos i moviments imitant el professor la cançó de la banda sonora de la pel·lícula "El rei lleó".

PRIMERA SESSIÓ DE PLÀSTICA

En aquesta sessió començarem a fer una manualitat. Es tracta de fer un mòbil amb una casa de paper i globus de colors semblant al de la pel·lícula "UP".

Per a això, primer posarem una foto en la pissarra digital d'un mòbil acabat. Els alumnes hauran d'explicar quins materials creuen que s'utilitzen, com es fa...
A continuació començaran a fer-ho ells sols.


SEGONA SESSIÓ DE PLÀSTICA

Els alumnes escoltaran el tema principal de la banda sonora de la pel·lícula "UP". Hauran d'identificar a quina pel·lícula pertany, quin és l'instrument principal i que explicaran què els suggerix la música.
A continuació realitzaran un dibuix d'allò que imaginen a l'escoltar la música.
Després se'ls posarà el vídeo on veuran l'instrument interpretant la cançó i a quin moment de la pel·lícula pertany.

Durant la segona part de la classe acabaran  el mòbil que van començar a fer durant la sessió anterior.

TERCERA SESSIÓ DE PLÀSTICA

Durant aquesta sessió farem marcapàgines amb temàtica de cine, més concretament la pel·lícula d'Els Minions.
Els farem amb cartolines i pals de gelat.

Primer posarem les imatges en la pissarra. Els alumnes esbrinaran quin material és necessari i com es realitzen. A continuació  els alumnes han de fer els seus propis marcapàgines seguint les indicacions.
  
  

METODOLOGIA

Les activitats de l'àrea d'Educació Musical i la Plàstica estan proposades des del punt de vista lúdic. Deuen portar als alumnes a disfrutar mentres les realitzen.
Es durà a terme a través del joc i la imitació, motivant així els alumnes i estimulant el desenvolupament de les seues capacitats.
           S'organitzarà l'espai de tal manera que el xiquet/a puga desplaçar-se lliurement i afavorisca el treball en xicotet i gran grup.
No saturarem l'alumnat amb un excessiva varietat de material, per això per a treballar per exemple l'aprenentatge d'una cançó amb la flauta dolça, es dedicaran diverses sessions.
            El cante i els jocs fònics seran activitats freqüents. Aprofitaré al màxim les vivències pròpies de l'edat dels xiquets/es. A l'hora de realitzar activitats d'audició, crearé un clima de tranquil·litat i concentració, a través de moviment, el dibuix o de la participació activa amb instruments musicals, musicogramas...
       La majoria de les activitats les realitzaré en gran grup. En activitats concretes com pot ser la instrumentació utilitzaré xicotets grups representant les distintes famílies d'instruments. En el cas de realització de fitxes, les activitats seran individuals. Per al treball amb la flauta dolça, utilitzaré el treball en gran grup, individual i a duo.


MESURES GENERALS PER A ATENDRE LA DIVERSITAT DELS ALUMNES

Sabem que hi ha diferències entre els membres del grup-classe, per això prepararem les següents mesures per a atendre a la diversitat de l'alumnat.
- Realitzar activitats de detecció de coneixements previs per a valorar el nivell dels alumnes.
- Activitats de reforç d'aquells continguts més difícils, per exemple, repetir durant les tres sessions la mateixa partitura amb la flauta, repassar els continguts a l'hora de fer la fitxa de llenguatge musical, fer referència a continguts apresos anteriorment durant la lectura rítmica....
- Activitats d'ampliació. Per a aquells alumnes més avantatjats li oferirem treball per a casa d'alguns continguts relacionats amb les bandes sonores que estaran a la seua disposició en aquest blog , així com l'aprenentatge amb la flauta d'un altra partitura basada en la banda sonora de Sreck.
- Realització d'adaptacions curriculars en el cas d'alumnes que ho necessiten.

Altres mesures seran:

- L'avaluació i diagnòstic individual per a conéixer les possibilitats de tot l'alumnat.
- Respectaré el ritme de realització de les tasques en cada alumne i desenvoluparé hàbits de planificació d'aquestes.
- Repetiré totes les vegades que siga necessari i inclús de manera individual les explicacions.
- Condicionaré la classe per a les necessitats dels alumnes.
- Estaré més atenta als processos d'aprenentatge dels alumnes que més ho necessiten.
- Prestaré més suport a aquell alumne que ho necessite, col·locant-ho més prop de la pissarra i el profesor…


AVALUACIÓ

L'avaluació dels aprenentatges es realitzarà a través de l'observació directa i sistemàtica, prenent nota i registre diàriament de totes les activitats que es realitzen en l'aula. Tot allò que s'ha observat, serà anotat en un anecdotari o diari de classe. A més, al final del trimestre, realitzaré una senzilla prova escrita amb alguns dels continguts donats, com per exemple, els referents al llenguatge musical. Els alumnes realitzaran aquesta prova de manera individual.

Finalment, també es tindrà en compte l'actitud  i l'esforç de l'alumne en classe, la presentació del seu quadern i la participació i cooperació amb els companys.

No hay comentarios:

Publicar un comentario